Menu

Please select a menu

,,Zwolnij – zadbaj o swoje bezpieczeństwo” – tym o to hasłem rozpromowana została najnowsza kampania społeczna zorganizowana przez San Andreas Highway Patrol (jednostki przynależnej do San Andreas State Police) we współpracy z Weazel News.

Dnia 8 sierpnia odezwał się do nas dowódca jednostki – Liban White, który przedstawił nam problem dotyczący nadmiernego przekraczania prędkości przez kierowców oraz zaniedbywania bezpieczeństwa na drodze. Mimo tego, że odsetek wypadków znacząco zmalał w porównaniu do zeszłego roku – dalej zdarzają się kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów drogowych i zagrażają zarówno swojemu życiu, jak i pozostałym osobom znajdującym się na jezdni. W odpowiedzi na istniejący problem został przeprowadzony wywiad z Panem Liban’em, podczas którego miałam okazję zadać mu parę pytań.

Victoria Adams: Jak wynika z danych, w 2023 roku na drogach zginęło 16% mniej osób, niż w 2022 roku. Jak udało się państwu tego dokonać?

Liban White: Znacznie wzmorzyliśmy liczbę patroli wysyłanych na drogi stanowe, oraz autostrady. Prowadzone również były kampanie społeczne promujące bezpieczną i rozważną jazdę. Władze stanu postanowiły znacznie podnieść kary za przekroczenie prędkości, bądź też jakiekolwiek stważanie zagrożenia w ruchu lądowym, przez co kierowcy znacznie mniej dopuszczają się takowych wykroczeń.

Victoria Adams: Na jakie zawiadomienia zdarza wam się jeździć najczęściej?

Liban White: Najczęściej nasi funkcjonariusze zostają zadysponowani do zgłoszeń o przekroczeniach prędkości, czy też niebezpieczeństwach na drodze typu dzikie zwierzęta wbiegające na drogę, różnego rodzaju przeszkody, które jakimś trafem aktualnie się na niej znajdują. Z racji iż nasze drogi stanowe oraz autostrady położone są w większości na terenach pustynnych takie zdarzenia są dla nas codziennością.

Victoria Adams: Co jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych?

Liban White: Przede wszystkim prędkość i pijani kierowcy. Coraz częściej nasze patrole kontrolują trzeźwość kierowców na drogach stanowych, przez co odsetek pijanych kierowców z roku na rok sukcesywnie maleje.

Victoria Adams: Na podstawie Państwa obserwacji – na drogach zdarza się więcej wypadków czy kolizji?

Liban White: Zdecydowanie więcej jest kolizji. W większości wynikają one z nieuwagi kierowców, nie przystosowania prędkości do panujących warunków pogodowych, czy też rozproszeniem wywołanym korzystaniem z telefonu podczas jazdy.

Victoria Adams: Czy planują Państwo podjąć jakieś kroki w celu edukacji społeczeństwa na temat przestrzegania przepisów ruchu drogowego?

Liban White: Oczywiście. Takowe kampanie prowadzone są od 2 lat, lecz w ostatnim czasie promowane są na większą skale i docierają do o wiele większej grupy odbiorców. Przede wszystkim inwestujemy teraz w kampanie online, ale i też nie zapominamy o spotach reklamowych, czy też spotkaniami z kierowcami.


Podsumowując, główną przyczyną wypadków drogowych są pijani kierowcy oraz nadmierne przekraczanie prędkości, co zdarza się nagminnie. Przekroczenie prędkości nawet o 10km/h robi ogromną różnicę. gdy dojdzie do zderzenia. Apelujemy do wszystkich obywateli, aby zwolnić i zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza w tym wakacyjnym okresie, gdy kierowców na drogach jest najwięcej.

Pamiętaj – nie jesteś SAM na drodze.

Victoria Adams

Victoria Adams

Redaktor Naczelna/ Prowadząca

Share: